Yabancı Sağlık Sigortası

yabancı sağlık

Yeni ikamet tezkeresi yasası ile birlikte  yabancı vatandaşlar için oturum izni veya ikamet tezkeresi için başvuran yabancı uyruklu vatandaşların genel sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu hale getirildi. 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile birlikte ikamet tezkeresine veya oturma iznine hangi süreyle başvurulduğuna bakılmaksızın 1 yıl (365 gün) genel sağlık sigortası poliçesinin evraklar ile birlikte sunulması gerekiyor.

YABANCI SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAK İÇİN GEREKENLER
1) Pasaport
2) Eski ikamet tezkeresi ( var ise )
3) Daha önce alınmış,Yabancılara verilen Geçici T.C kimlik numarası Yada vergi numarası ( Vergi numarası Herhangi bir vergi dairesinden Yabancı Vatandaşının pasaportu ile birlikte şahsen gitmesi halinde hemen verilmektedir.)

En ucuz Yabancı Sağlık Sigortası fiyatlarını öğrenmek için hemen ücretsiz başvurun.

PASAPORT YADA VERGİ NUMARASI

UYRUK

TELEFON

E-POSTA

PASAPORT

 

Yabancı Sağlık Sigortası

yabancı sağlık sigortası

yabancı sağlık sigortası

Yabancı uyruklu vatandaşlar için genel sağlık sigortası kapsamında yapılan çalışmalar için iki farklı gruba ayırmamız mümkündür.

Birinci grup yabancılar, Türkiye’de çalışan yabancılardır meslek sözleşmeleri gereği ülkemizde barınabilirler.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulamalarında sigorta kapsamında ve primleri ödenmektedir.

ikinci Grup yabancılar ise kenar şehirlerinde gayrimenkul edinip yurdumuzda yaşam sürmeyi seçenlerdir ve bu durumdaki yabancılar için de 2014 Nisan ayında yapılan hukuki düzenlemelerle GSS yaptırılması mecbur bir hale getirilmiştir.

Sistem Nasıl işliyor

Yukarıda özetlediğimiz her iki durum da gerçekte Sosyal Güvenlik Kurumları uygulamaları ile ilişkilidir ve uyulması lüzumlu hukuki düzenlemelerdir.

Bunlar dışında yabancıların hususi sıhhat sigortası yaptırmaları da olası. tüm sigorta şirketlerinin yabancılar için hazırladıkları sıhhat sigortası paketleri bulunuyor. Beklenmedik durumlarda beklenmedik hastalıklarla karşılaşmak ya da bir kaza geçirmek, maddi şekilde mühim birtakım haracamalar gerektirebilir. Yapılacak bir takım laboratuvar analizleri, hastane ve doktor muayene ücretleri, ilaç ve bunun gibi bakım ve tedavi giderleri, altından kalkılmayacak boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle bir sağlık sigortası poliçesi edinmek, bu tür harcamaların karşılanması açısından mühim bir destek sağlayacaktır.

tabii olarak bir poliçe edinmenin de maliyeti olacaktır. Bu noktada karar verilmesi gereken en ciddi nokta hangi tür güvencelere gereksinim duyulduğu ve bu güvenceler için ne kadar tazminat ödemesi yapılacağıdır. sebebi ise sigorta şirketleri para kazanmak amacı ile kurulmuş şirketlerdir. Sonuçta riski kendileri üstlenmekte ve karşılığında da prim talep ediyorlar. Primin hesaplanmasında ise en ciddi iki nokta, bahsettiğimiz güvenceler ve bu güvencelere verilecek limitlerdir.

Böyle olunca yabancılar da bir sağlık sigortası satın alacağı süre, talep edeceği güvencelere doğru karar vermiş olmalıdır. örneğin sırf yatarak tedaviler için mi bir güvence alınacaktır, yoksa hem yatarak tedaviler hem de ayakta tedaviler için de güvence isteniyor m.? sebebi ise hepsinin istenmesi demek, primin de yüksek olabileceği anlamına gelir. oysa sadece yatarak tedavilerin daha yüksek bir maliyet içerdiği düşünülerek yalnızca yatarak tedaviler için bir sigorta poliçesi almak akıllıca olabilmektedir.

Bunun birlikte yabancı uyruklu sağlık sigortasında tazminat rakamları da mühim bir maliyet unsurudur. çok yüksek rakamlarda tazminat talep etmek primi de yükseltecektir. Bu açıdan sıhhat sigortası yaptırırken gayeye müsait hareket edilmelidir. Burada amaç beklenmeyen hastalıklara karşı yahut beklenmedik kazalara karşı korunmak olmalıdır. Sigorta ettiren de kendi açısından risk analizini doğru yapmalıdır.

Yabancı uyruklu sağlık sigortası alınırken üstünde durulması gereken bir diğer nokta sigorta şirketinin güvenilirliği ve hizmet kalitesi olmalıdır. Bu noktada karar vermek pratik değil tabi. sadece etraftan duyulanlarla devinim etmek yanıltıcı olur. işin doğrusu, meselesi için profesyonel şahıs veya kuruluşlardan bilgi almak olmalıdır. Burada sigorta şirketinin müşteriye duyarlı davranması, müşteri odaklı olması, tazminat ödemelerinde hızlı davranması, geniş bir anlaşmalı hastane ağına sahip olması, mali yönden güçlü olması, güçlü bir yönetim ve çalışan kadrosuna sahip olması benzeri akla dahi gelmeyecek oldukça çok etkin üstünde durulabilir. fakat bunların önemli bir kısmı ölçülebilir kıymet olmadığı için danışma ihtiyacı doğurur.

sonuç olarak yabancı sağlık sigortası yaptırılırken, daha işin başında çok sayıda noktada kafaya takılacak soru işaretleri kaldırılmış olmalıdır. Bu yüzden ülkemizde yaşayan yabancıların, alacakları özel sağlık sigortası meselesi için baş vurabilecekleri en doğru yer tamkasko olmalıdır. Site çalışanları hem lüzumlu açıklayıcı bilgileri vermek hem de müsait bir sağlık sigortası poliçesi edinebilmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Yabancı sağlık sigortası


Bize Ulaşın

Adres : Darülaceze Caddesi Hilton Sitesi No:39/B
Şişli / İSTANBUL
Telefon : 0543 545 1 888
Santral : 0212 220 72 62
Fax : 0212 220 72 42
E-Posta : info@tamkasko.com